Dixie, your P38 appears to have a crack on it!! I've had one on my key ring for a couple or three decades.
Let's see....... 9 oz/ can times 12 cans = 108 OUNCES/16= 6.75 Lbs.
109.95 + 12.12 for shipping = 122.07. 122.07 divided by 6.75 lbs= 18.085 per pound!!! That's some SPENDY bacon!!!!!
Look at it the other way...
Between 2-3/4 and 3-1/4 pounds of raw bacon go into each can. This gets you between 35-40 cooked and drained slices of bacon. Before shipping that comes to a little over 9$ per can.
Raw bacon... 5-6$ for a 2 pound uncooked package that will yield 22-25 slices. Or 3-4$ for less than a pound that will yield you 11-14 slices.
Plus the canned stuff has a decade long shelf life. (You can add 4-5 years to that if kept at a cooler holding temp such as we have in our basement store room.)
Keep in mind this is for camping and for long term storage for emergencies. And when you have a Bacon Emergency you need help STAT!
