Hmmmm...I pay $1.89 for a half gallon (full gallons are $3.19 IIRC), $2.50 for a loaf of bread (I get the good stuff), and 89 cents for a half-dozen eggs.
Produce IS a bit more expensive up here than when I was living in CA, but such is life when you live 3000 miles away from the fields in which those products were grown.
I wonder what the primitives would do when I tell them live lobsters are $5.99 a pound? Hell, even ribeye steak ain't that cheap.
Oh, and my average grocery bill for a month (just me) runs less than $200 a month, cleaning stuff not included. Guess I'm doing something wrong in not buying more expensive shit--oh wait, I do.