The Conservative Cave

Current Events => The DUmpster => Topic started by: franksolich on September 16, 2012, 03:24:53 PM

Title: primitives stretching grocery dollars
Post by: franksolich on September 16, 2012, 03:24:53 PM
http://www.democraticunderground.com/1128988

Oh my.

I may have brought this campfire over when it was first lit, in May, but there's been much more added since then, and so I'll just drag the whole thing over.

Quote
Proud Liberal Dem (10,358 posts)  Wed May 16, 2012, 08:29 PM

Stretching dollars at the grocery store on household supplies, food

I was just kind of curious what everybody is spending at the stores nowadays on household supplies and food? My wife-who handles the shopping- routinely walks in the door every other week with approx. $400-450 worth of items for a grand total of $800-900/mo. which is, frankly, killing our household budget. For reference purposes, this is a 5 person household: Two thirty-something adults, a 5-year old and two teenagers. Is this extreme and/or out-of-sync or pretty much par for the course? My wife and I seem to disagree about what is "normal" (relatively speaking) for families our size to spend. I would be interested in hearing others weigh in on this.

Quote
cbayer (111,302 posts)  Wed May 16, 2012, 08:39 PM

1. I figure on about $100/week for two of us, so she may not be far off.

2-3 meals a day for 5 people can really add up. Even if you figure only $5/person/day, that's $175/week. And that would only be food.

Quote
Sherman A1 (9,377 posts)  Wed May 16, 2012, 08:44 PM

2. Seems a bit on the high side, but not too much, grocery prices are up about 6%* over last year. There are a few ways to save, but really it's just a matter of timing & gaming the system whenever you can do so. I am sure that she is doing as much as she can to keep costs down.

*this was in May, remember; grocery prices have soared more since then, given Barack Milhous' failed economic non-policies

Quote
independentpiney (1,116 posts)  Wed May 16, 2012, 08:44 PM

3. We're about $450- 500/month for 2 adults and a teenage girl

with 2 teens and a 5 year old you may not be that far out of line. I would consider myself a fairly frugal shopper too.

Quote
Curmudgeoness (8,181 posts)  Wed May 16, 2012, 08:58 PM

5. I cannot compare my budget with yours, since I live alone and don't have teenagers (who definitely will be eating more). I spend less than $200 a month for food and household items, so if I were to compare that to your budget, you are not doing too bad.

(And if you think that your wife is spending too much on all this, why don't you take over the shopping for a couple of months and see if you can do better....you might be surprised at how well she is doing.)

If you are trying to cut your budget, some suggestions I would make if you aren't already doing these:

Use coupons, but only for things you use.

Buy in bulk when things are on sale.

If you don't have one, buy a freezer and purchase things only when they are on sale. (I never buy meat that is not on sale, but buy it on sale in bulk and freeze it. Same for v*****s.)

Processed foods are much more expensive than putting together meals from scratch. Make a lot at once, and either eat as leftovers or freeze half for another time.

Buy store brands. I cannot say this enough.

Shop at discount grocery store if there are any near you.

Buy household products at dollar stores.

Avoid the fancy cleaning supplies and the newest products that are usually more expensive than old standards.

Quote
Starboard Tack (6,414 posts)  Fri May 18, 2012, 10:01 PM

7. Curious about the feezer

How much does that add to your electric bill a month?

Quote
Curmudgeoness (8,181 posts)  Sat May 19, 2012, 11:34 AM

9. I have a chest freezer from the 60's, so it is really really old (is not even a frost-free model).....and at one point I unplugged it for a couple of months and noticed no difference at all. They say that they don't use much energy with the new models, but I can't verify that.

I do know that the chest freezers are much more efficient than stand-up models. But even if it were to add $5 more a month to my electric bill, I save more than that all the time. I eat meat, so that is a lot of my food budget money, and when there is a sale on a particular meat, I will save quite a bit. If the price is $1 a pound less than usual price, and I buy 20 pounds and freeze it, I have just saved $20. I also freeze produce during the summer as it is available and cheap, and I have it for the rest of the year. All produce I freeze is used in cooking however, since I don't know a way for it to hold up well for fresh-like eating.....berries for pies and diced up peppers and tomatoes that can be thrown into anything I am cooking. I really believe in freezing when the price is right.

Quote
dixiegrrrrl (26,171 posts)  Sat Sep 8, 2012, 10:19 AM

21. Hooray for non-self defrosting chest freezers!

That was the first big item I got when we moved to this house 7 years ago.

Mr. dixie complained about it being the kind you have to defrost yourself, but I held firm, because it does not run all the time, unlike our self defrosting fridge/freezer.

Great investment (ours cost 350, I think) and allows me to save on bulk buys of stuff.

Quote
Curmudgeoness (8,181 posts)  Sat Sep 8, 2012, 12:50 PM

22. I didn't realize that they still sold them.

Thanks for letting me know that they do, because one of these days, this 1960's freezer will give up the ghost.

Defrosting is a pain, especially since they are so deep and I have to contort to get the bottom cleaned out---but between being a chest freezer and one that is not self-defrosting, this is a great energy saver. Chest freezers are so much more efficient than uprights to begin with. And I will no longer despair over losing this one when it's day comes.

Quote
dixiegrrrrl (26,171 posts)  Sat Sep 8, 2012, 01:04 PM

23. You might want to locate one NOW.

We got ours from Sears, it was the last one they had in the area, and Sears is, at last report, going under.

We also, 2 years ago, had to replace our ancient Sears top load washing machine, and bought one of the last agitator models.(but it has plastic gears...)

(the dryer is still going well, knock on wood)

and were told that agitator type washing machines were no longer going to be made, only tub spin type machines.

Which are getting bad press even now.

Quote
Curmudgeoness (8,181 posts)  Sat Sep 8, 2012, 01:39 PM

24. No more agitator washers either?

Oh man, it sucks to get old and see all the old faithfuls die out! I hate my washer (a Sears model) because the agitator is small and plastic and doesn't seem to agitate enough. But it still runs! I don't even know what a tub spin washer is, so I guess it is time to do a google search on that. Crap.

Quote
quakerboy (10,011 posts)  Sun Jun 17, 2012, 12:33 AM

10. I can answer this

We got a chest freezer about 2 years back. Our local library also lends out "killawatt" meters.

Over a weeks period, the freezer averaged .73882 kWh/day, approximately 8 cents per day at the electrical cost at the time. The rates have gone up, of course, so at today's rate, it costs me 9 cents a day.

Quote
dimbear (3,773 posts)  Fri May 18, 2012, 01:21 AM

6. I try to avoid the local clean friendly sparkling grocery and shop at the far away grungy grocery outlet because it's vastly cheaper. You have to take an adventurous approach because you won't be recognizing a lot of brand names. Go in and buy what looks good, you'll come out richer.

Quote
Flaxbee (11,150 posts)  Fri May 18, 2012, 11:50 PM

8. Buying store brands is often a good bet

Stay away from processed foods - potato chips, cereal, pre-mixed dinners.

For good breakfasts, oatmeal is great. Or granola (though that can be expensive).

During spring/summer/early fall, buy food from farmer's markets if you can - but avoid the fancy ones that are definitely price traps. We have a local mercantile that sells only what they grow, and the prices are pretty reasonable.

Buy household cleaning items from someplace like Big Lots (though they have also gotten much more $$) OR if you have any spare time, make some cleaning items yourself - much cheaper.

Buy grains, seeds, nuts, etc., in bulk online if you can.

Does your wife make a list? Plan meals and buy only what goes into them? Or does she do more of a whole-store shop? Shopping around the perimeter of the store (fresh foods, mostly) rather than the interior aisles where a lot of the crap food is will also help.

But you've got kids, and they tend to eat a lot and want snacks - those can get $$$

Also: cut out sodas and pre-packaged drinks (for health reasons, if nothing else). Water with a spritz of lemon or lime is better for you. Or buy tea and make iced tea in quantity.

Quote
RebelOne (24,593 posts)  Tue Jun 19, 2012, 05:20 PM

15. I normally buy the store brands, but oftentimes the brand names are on sale and cheaper than the store brands.

Quote
Kaleva (9,600 posts)  Mon Jun 18, 2012, 12:45 AM

13. I know from experience that shopping isn't easy.

I sort of took over the job after my then wife was sick for long periods of time.

After awhile, we did end up with a rather good system of looking at the store flyers to see what was on sale, find coupons for such and make out a shopping list. We got to know which items went on sale often, which ones rarely did and which never did. For items that never went on sale, we switched to cheaper store brands or went without.

It took both of us to plan the shopping trips and buy only what was on sale and had coupons for which further reduced cost. Since the flyer didn't list everything that was on sale in the store, I tried to stop by there a few days before shopping, walk up and down the aisles and write down on a notepad the items on sale that we would need or were running low on.

The wife, meanwhile, would keep a binder of coupons she bought off of E-Bay, had printed out, or gotten out of magazines and newspapers. Then, with the info I had in my notes and the coupons she had, we'd make up a shopping list.

For a family of three, two dogs and a cat, we managed to reduce our shopping budget by about 40% but it took alot of work and planning to do this.

Quote
laundry_queen (3,096 posts)  Tue Jun 19, 2012, 12:26 AM

14. Sounds about right for me.

I spent, about $1200/month for food, toiletries, and other household supplies, and misc. stuff for a 5 person household (me, a teenager, 2 preteens and a 5 year old). I am in Canada though where everything is a tad more expensive. And I consider myself frugal. A major expense in the food budget is 'lunch friendly' items for my 4 kids, since we 'brown bag' it here in Canada (no school lunches).

My parents, and my brother and SIL (no kids) each spend about $700/month on food (not including household supplies). They are not super frugal (but don't go overboard) and they are all well-off.

Quote
RebelOne (24,593 posts)  Tue Jun 19, 2012, 05:23 PM

16. Since I am a vegetarian, I do not have to spend money on meat.

And I only have to feed me and my two small dogs (though they eat a lot), but I still spend a little over $100 a week, mainly because I buy a lot of frozen vegetarian meals and they are expensive.

Quote
hunter (14,080 posts)  Thu Jun 21, 2012, 03:14 PM

17. My wife and I have big differences about shopping...

If I've got a few random fruits, vegetables, rice, beans, and I've found a pair of pants at the thrift store, I'm happy.

My wife believes shopping is a skill, and it probably is.

But I've never seen coupons for ten pound bags of pinto beans.

I grew up in a house where if there was bulk powdered milk and cornflakes in the cupboard, fish in the freezer, fruit on the trees, and toilet paper, then it was a good day. Two of my siblings left home at sixteen because they wanted more. I wasn't one of them.

My wife's tastes are a bit more sophisticated. She shops at Target.

Quote
Proud Liberal Dem (10,358 posts)  Thu Jun 21, 2012, 05:24 PM

18. Wal-Mart is where my wife shops

I can't imagine where we would be if we shopped anywhere else. I've tried suggesting shopping at Aldi's but I guess she had to shop there a lot with her ex and doesn't want to go there, mostly because of the lack of "brand-name" items. Me, I'm much less picky

Quote
eShirl (11,013 posts)  Fri Sep 7, 2012, 04:59 AM

19. I used to save a lot on household supplies when we lived near a Dollar Tree

way cheaper than walmart

from household cleaners to toothpaste, incl. some name brands and everything just a buck

I can't recommend the cookies though ... gag ...

Quote
dixiegrrrrl (26,171 posts)  Sat Sep 8, 2012, 10:12 AM

20. There is one sure fire way to find out, ya know.

Sit down with your partner, make a grocery list that you both can agree on is a "normal one" and YOU either go with her or go by yourself for the shopping, one time.

While at the store, check out the prices of milk and meats and fresh fruits and v*****s..and don't forget to look at any sales tax.

Oh yeah, check out the coffee prices, too.

And of course you can always look at the reciepts she brings home.....

There are 2 of us in the house, plus one dog, 2 cats.

No smokers.

I buy the same items, as a rule, and we do not eat ANY processed foods.

Yesterday's bill was 129.00 and that did not include any household items ( I buy those at the Dollar Store).

Our city tax on food is 9.5%.

Quote
Kaleva (9,600 posts)  Fri Sep 14, 2012, 04:59 PM

25. Try shopping at Family Dollar

whole wheat bread-$2.00 a loaf

store brand soups-$.50 a can

store brand cream soups-$.65 a can

Ramen Noodles 5 pack-$1.00

box of saltine crackers-$1.60

Mawell House Wake Up Roast coffee 34.5 oz. can-$6.20 (on clearance)

store brand tuna 5 oz. can-$.85

store brand peanut butter 16.3 oz bottle-$2.35

collard greens 27 oz. can-$1.65

spinach 27 oz. can-$1.65

Chef Boyardee products-$1.00 a 15 oz. can
Title: Re: primitives stretching grocery dollars
Post by: formerlurker on September 16, 2012, 03:43:45 PM
I have three boys and a revolving door on my house of visitors/babysitters.    I spend a TON on groceries every month.   
Title: Re: primitives stretching grocery dollars
Post by: formerlurker on September 16, 2012, 03:45:11 PM
Quote
Proud Liberal Dem (10,358 posts)  Thu Jun 21, 2012, 05:24 PM

18. Wal-Mart is where my wife shops

I can't imagine where we would be if we shopped anywhere else. I've tried suggesting shopping at Aldi's but I guess she had to shop there a lot with her ex and doesn't want to go there, mostly because of the lack of "brand-name" items. Me, I'm much less picky

 :o

Title: Re: primitives stretching grocery dollars
Post by: franksolich on September 16, 2012, 03:47:00 PM
I have three boys and a revolving door on my house of visitors/babysitters.  I spend a TON on groceries every month.

I imagine you have to spend some major bucks there, and the 0bamainflation isn't helping.

Title: Re: primitives stretching grocery dollars
Post by: Undies on September 16, 2012, 03:48:24 PM
We eat out.
Title: Re: primitives stretching grocery dollars
Post by: NHSparky on September 16, 2012, 03:57:15 PM
Market Basket is our store of choice, but we'll do Wally World as long as it doesn't involve meat or produce.
Title: Re: primitives stretching grocery dollars
Post by: JohnnyReb on September 16, 2012, 04:26:00 PM
CHEETOES are made from corn...Obama orders corn used to make make alcohol for Moochelle's limo...DUmmies must sacrifice for great leaders wife by buying higher priced CHEETOES.
Title: Re: primitives stretching grocery dollars
Post by: Evil_Conservative on September 16, 2012, 05:10:22 PM
You can try to stretch your dollars at the grocery store, but by the time you go back, the prices will have jumped again.  You DUmmies can thank your beloved Obama.
Title: Re: primitives stretching grocery dollars
Post by: JohnnyReb on September 16, 2012, 05:37:31 PM
You can try to stretch your dollars at the grocery store, but by the time you go back, the prices will have jumped again.  You DUmmies can thank your beloved Obama.

It's Bush's fault...they own a canning company too, you know.
Title: Re: primitives stretching grocery dollars
Post by: zeitgeist on September 16, 2012, 05:42:34 PM
Market Basket is our store of choice, but we'll do Wally World as long as it doesn't involve meat or produce.

I buy some things from Market Basket, Hannafords, and Wally World, but mostly I stock up at BJs.  I use a small chest freezer that I got from a friend a gazillion years ago for $50 which pobably costs pennies per day to operate.  My basement has metal storage shelving used for canned goods and paper products with tupper totes (mouse proofing since I no longer have a house cat) for other soft packaged staples.   My vacuum sealer has had plenty of use since I first bought it in the early ninties.  I buy meat in bulk, butcher and vacuum pack it for freezing. Not only do I get a better quality at a substantial discount per pound I also get the thickness and portion control I want.  I suspect my furnace guy thinks I am a frustrated grocer. :whistling:

(My generator is gassed and good to go for those infrequent times when PSHN drops the load.  :tongue:)

M/zeit's Scoobie Doo has plenty of room for bulk lots of paper goods.   I usually alternate paper goods, dry stores, meat and frozen goods pickups so it seems like I am always going or coming from BJs.  The savings are worth it and with the exception of some dairy items and produce (ok milk and ice cream) we always have food on hand if the weather turns south.  I can drink dry milk but am loath to eat freeze dried ice cream.