The Conservative Cave
The Bar => The Lounge => Topic started by: RobJohnson on May 27, 2009, 03:44:46 PM
-
From Arby's
http://luv2bfrugal.blogspot.com/
-
Just like last Wednesday.....you gotta buy a drink. I figure most folks will buy a large drink, which is now about $1.89. It costs 5 cents to make. They are making a killing. If they can increase the sales of their biggest profit item (drinks) by giving away a sandwich, they are winning big.
One of the secrets is fast food places are in a bit of trouble because drink sales are way down. People are ordering water or stopping off at the Bubba Hot-Link's Qiky Mart to take advantage of the 99 cents/96 oz. Drown Me, Mama Fountain Blow-out Everyday Prices.
-
Just like last Wednesday.....you gotta buy a drink. I figure most folks will buy a large drink, which is now about $1.89. It costs 5 cents to make. They are making a killing. If they can increase the sales of their biggest profit item (drinks) by giving away a sandwich, they are winning big.
One of the secrets is fast food places are in a bit of trouble because drink sales are way down. People are ordering water or stopping off at the Bubba Hot-Link's Qiky Mart to take advantage of the 99 cents/96 oz. Drown Me, Mama Fountain Blow-out Everyday Prices.
It's more then five cents, and with most Arby's having free refills, most will be buying the smallest drink they can. But I understand your point. I just don't agree. :-)
Even at $1.89 a sandwhich & drink sounds like a great deal to me.
-
I wouldn't eat at Arby's....even for free... :puke:
-
It's more then five cents, and with most Arby's having free refills, most will be buying the smallest drink they can. But I understand your point. I just don't agree. :-)
Even at $1.89 a sandwhich & drink sounds like a great deal to me.
I've been doing cost analysis on concession for years. A nickel is probably overstating only slightly the cost for an Arby's franchise fountain drink.
It doesn't matter if you agree. Reality waits not for your blessing. :-)
Yes, it is a great deal for the hungry public too. Everybody wins!
-
I've been doing cost analysis on concession for years. A nickel is probably overstating only slightly the cost for an Arby's franchise fountain drink.
It doesn't matter if you agree. Reality waits not for your blessing. :-)
Yes, it is a great deal for the hungry public too. Everybody wins!
Don't forget the paper cost! Those cups are expensive and the "large" are usually reusable plastic. They get more marketing bang if the cups are used again!
-
There is a catch.
In order to get the deal, you have to tell Arby's that RobJohnson sent you.
-
There is a catch.
In order to get the deal, you have to tell Arby's that RobJohnson sent you.
And risk them spitting on my free sandwich? No way.
-
I wouldn't eat at Arby's....even for free... :puke:
I would, but, there is only one in the damned county and it is to hell and gone from me.
-
And risk them spitting on my free sandwich? No way.
:lmao: :lmao: :lmao:
-
Ah, just my luck. There is exactly ONE Arby's in the state of New Hampshire, and it's only 70 miles from my house. The closest one is in South Portland.
Guess I'll just have to suffer with the lobster rolls. Boat price for lobster is about $4/lb right now.
-
Boat price for lobster is about $4/lb right now.
I hate you. :-)
-
Guess I'll just have to suffer with the lobster rolls. Boat price for lobster is about $4/lb right now.
And you're shipping out Lobster when ?!?!?!?!?!?!?
-
Just like last Wednesday.....you gotta buy a drink. I figure most folks will buy a large drink, which is now about $1.89. It costs 5 cents to make. They are making a killing. If they can increase the sales of their biggest profit item (drinks) by giving away a sandwich, they are winning big.
One of the secrets is fast food places are in a bit of trouble because drink sales are way down. People are ordering water or stopping off at the Bubba Hot-Link's Qiky Mart to take advantage of the 99 cents/96 oz. Drown Me, Mama Fountain Blow-out Everyday Prices.
We had a free lunch at the VFW on Memorial Day. Few folks bought sodas or beer. Most opted for water. (For which we didn't charge) The cost of the cups, ice and the electricity to make the ice probably exceeds 5¢/ cup. Let's not mention the cost of a person manning the bar.
-
I hate you. :-)
And remember, these are "Maine" lobsters--the ones with the claws. Not those wimpy-assed "spiny" lobsters they have down on the Gulf Coast.
-
And you're shipping out Lobster when ?!?!?!?!?!?!?
Well, keep in mind those are for smaller lobsters. You want a nice BIG lobster, which gives a higher percentage of meat, but those'll run you $7-8 per lb. However, well worth the $40 or so you'll spend on a bug. Just remember, lobster doesn't really freeze all that well.
-
We had a free lunch at the VFW on Memorial Day. Few folks bought sodas or beer. Most opted for water. (For which we didn't charge) The cost of the cups, ice and the electricity to make the ice probably exceeds 5¢/ cup. Let's not mention the cost of a person manning the bar.
That depends on the size and buying power of the franchise, and on the volume of sales. I did costing on a Lollapalooza festival a few years ago. They did 1.1 million in concessions in 14 hours. You'd be shocked to know the Costs Of Goods Sold and profit analysis.
-
That depends on the size and buying power of the franchise, and on the volume of sales. I did costing on a Lollapalooza festival a few years ago. They did 1.1 million in concessions in 14 hours. You'd be shocked to know the Costs Of Goods Sold and profit analysis.
Not really. My first job was at Jack in the Box in Garland. I learned back then just how much their goods actually cost the store. Even at the VFW, we mark up most of our items sold at least 100%. They're cheap, even at the prices we charge. However, the overhead can be somewhat expensive.
-
Not really. My first job was at Jack in the Box in Garland. I learned back then just how much their goods actually cost the store. Even at the VFW, we mark up most of our items sold at least 100%. They're cheap, even at the prices we charge. However, the overhead can be somewhat expensive.
A lot has changes since Jack-In-The-Box removed the hitching posts out front. They don't even have Bonus Jacks anymore (Damn them!). You would be amazed at how streamline corporate fast food operations purchasing has become.
-
And remember, these are "Maine" lobsters--the ones with the claws. Not those wimpy-assed "spiny" lobsters they have down on the Gulf Coast.
Florida lobsters are not bad if you get them fresh. I had a lobster dinner at the Keys a couple of years ago and it was a great tasting lobster...Maine is certainly best...but hard to get down here.
-
That depends on the size and buying power of the franchise, and on the volume of sales. I did costing on a Lollapalooza festival a few years ago. They did 1.1 million in concessions in 14 hours. You'd be shocked to know the Costs Of Goods Sold and profit analysis.
That is alot of concessions.
-
Not really. My first job was at Jack in the Box in Garland. I learned back then just how much their goods actually cost the store. Even at the VFW, we mark up most of our items sold at least 100%. They're cheap, even at the prices we charge. However, the overhead can be somewhat expensive.
I used to drink a few beers at a VFW close to my house, Tuesday was dollar day.